Kıbrıs Corona Virüsü

Coronavirüs; corona virüs ya da covid-19 adıyla bilinen ve pandemik hastalık kategorisinde tüm Dünya’yı hızla etkisi altına alan bir virüstür. 2019 yılı Aralık ayı itibari ile gündeme oturan ve çıkış noktası Çin’in Wuhan kentindeki Huanan deniz ürünleri pazarında satılan yabani ürünler olduğu tahmin edilmektedir. 2019 yılında ortaya çıkması sebebi ile covid-19 adı ile duyulmaya başladı. Genel itibari ile hayvanda bulunan virüsün insana bulaşması ve daha sonra hızla insanlar arası yayılması, buna bağlı ölümlerin başlaması sonucu, insanlar arasında temas, hava yolu etkileşimden kaynaklı bulaştığı tespit edilmiştir.

Kıbrıs Corona İle Mücadele Ediyor

Kıbrıs; Güney Kıbrıs Rum Kesimi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak her iki kesimde de bugünlerde Coronavirüs ile mücadele ediyor. Her iki kesimde giriş çıkışlar kapatıldı ve yurtdışına çıkışlar yasaklandı. KKTC Bakanlar Kurulu tarafından covid-19 pandemik hastalığına karşı olağanüstü toplantı gerçekleştirerek kararlar aldı. Bu kararlara göre; 14 Mart-1 Nisan tarihine kadar ülkeye giriş ve çıkışı yasakladı. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından halka; tedirgin olmadan, paniğe kapılmadan gerekli tedbirlere uymaları konusunda bildirim paylaşıldı. KKTC ve Güney Kıbrıs vakalarındaki artış sebebi ile Bakanlar Kurulu olağanüstü toplandı. Toplantı sonucu OHAL ve diğer kararlara imza atıldı.

KKTC Covid-19 Kararları

KKTC Cumhurbaşkanı’nın gerçekleştirdiği toplantıdan çıkan kararlar, coronavirüs salgınının önemini bir kez daha hatırlatıyor.

Bu kararlar;

Kamu görevi yapan; polis, sağlık, sivil havacılık, maliye gibi hizmet yapan kamu görevlileri dışında çalışan tüm kamu personeli 27 Mart 2020 tarihine kadar izinli olacak.

Özel sektörde; eczane, akaryakıt istasyonu, market, fırın, gıda sektörü gibi temel ihtiyaçlara yönelik satış gerçekleştiren işletmeler harici olan tüm dükkan ve işletmeler 27 Mart 2020 tarihine kadar kapalı olacak.

Zaruri haller dışında sokağa çıkılmaması yönünde duyurular yapılacak.

48 saat süresince yeni gelişmelere bağlı olarak kısmi ya da tamamen sokağa çıkma yasağı alınabilecek.

14 Mart 2020 02:00’den, 01 Nisan 2020 tarihine dek; deniz, hava ve kara sınır kapılarının kapatılması, sadece KKTC vatandaşları ile yasal izinli vatandaşların kalması kararlaştırıldı.

Herhangi bir ülkeden KKTC sınırları içerisine giren vatandaşların 14 gün karantinaya alınması ve bu kurala uyulmaması halinde ise vatandaşlara 45/2018 sayılı Bulaşıcı Hastalıklar Kanunu’na göre işlem yapılmasına karar verildi.

14 Mart 2020 02:00’den, 01 Nisan 2020 tarihine kadar dernek, birlik, ibadethane, lokal gibi topluluk gerektiren alanlarda bulunulmaması kararlaştırıldı.

Mağusa Devlet Hastanesi bünyesinde çalışmalar başlatılmış, karantina hastanesine dönüştürülerek kısa sürede gerekli ekipmanın sağlanacağı ve yatak kapasite sayısının iyileştirileceği belirlenmiştir.

KKTC’de alınan önlemler ve tedbirler oldukça hızlı bir şekilde devam ediyor. Salgının hızla yayılması sonucu erken önlem konusunda tedbiri elden bırakmayan Ülke vatandaşların duyarlı davranışları ile kısa sürede bu durumu atlatmayı bekliyor.

KKTC’ de Salgın Nedeni İle Turistler Ülkelerine Gönderiliyor

Covid-19 sebebi ile KKTC sınırları içerisinde kalan turistleri ülkelerine geri göndermek adına çalışmalar başlatıldı. KKTC Turizm Bakanı Ünal Üstel tarafından yapılan açıklamaya göre özel uçak ile turistleri ülkelerine gönderilecek. Açıklamaya göre bu konuda Turizm ve Çevre Bakanlığı, Kıbrıs Türk Otelciler Birliği ve Kıbrıs Tur Seyahat Acenteleri iş birliği ile kiralanan uçakların yeterli sayıda olduğu ve turistlerin ülkelerine güvenli bir şekilde gönderileceği belirtildi.

KKTC Son Durum

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti; coronavirüs ile mücadele ederken her gün yeni bir vaka ile sarsılıyor. Gün itibari ile coronavirüs pozitif vaka sayısı 38’e çıktı. Ülkenin diğer kesimi olan Güney Kıbrıs Rum Kesimi ise vaka sayısının 95 olduğunu belirtti. Ada’da toplam coronavirüs vaka sayısı 133’e yükseldi.

KKTC Limanları, En Yoğun Günlerini Yaşıyor

Covid-19 kaynaklı tedirginlik sebebi ile limanlarda yoğunluk mevcut. Çıkışların virüs kaynaklı yapılması ve 1 hafta içerisinde hava ve deniz yollarında 16 bin kişinin çıkış yapması yığılmalara sebep oldu. Böylesi bir çıkış hatta kaçış yoğunluğuna karşın, ülkeye girişlerin sadece 1603 kişi tarafından gerçekleştiği belirlendi.

KKTC Covid-19 İlk Vakası Nedir?

Tüm Dünya’da etkisini gösteren virüs, çıkış yeri olan Çin’de azalıyor fakat diğer ülkeler de hızla yayılmaya devam ediyor. KKTC’de ilk vakanın İngiltere’den gelen bir turistten kaynaklı olduğu belirtilmişti. Turistin taşıdığı virüs sonucu beraberinde gelen ve aynı otelde kalan diğer kişilerde de tespit edilmesi ile otel karantina altına alınmıştı.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Son Durum

Güncel vaka sayısı her an değişiklik gösteren coronavirüs salgını Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde yeni vaka sayısının 11 olarak belirtilmesi, halkı tedirginliğe sürüklüyor. GKRY Sağlık Bakanlığı Genetik ve Nöroloji Enstitüsü gerçekleştirdiği açıklamada yeni vaka sayısının 11 toplamda 95 olduğunu belirtti. Tespit edilen ve pozitif çıkan vakaların 3’ü daha önce tespit edilen vakalarla temas eden kişiler olduğu, 4 kişinin Baf Genel Hastanesi kaynaklı, 4 kişinin İngiltere ve Meksika’dan ülkeye giriş yapması sonucu olduğu belirtildi.

İstanbul’dan KKTC’ye Seyahat Eden Kişide Covid-19 Paniği

22 Mart 2020 itibari ile KKTC’ye giriş yapan 74 yaşındaki vatandaşta coronavirüs şüphesi olması sonucu hastaneye kaldırıldı. Vatandaşın Dubai’den KKTC’ye geldiğini fakat İstanbul aktarmalı uçak olduğu için İstanbul’dan KKTC’ye ulaştığı tespit edildi. Coronavirüs bilindiği üzere 30’dan fazla ülkeye yayılmış durumda. Hızla ölüm vakalarının gerçekleşmesi bilançonun ne kadar ağır olduğunu gözler önüne seriyor. KKTC vatandaşı olan G.E. 74 yaşında olması, risk grubuna dahil olarak hastalığa karşı covid-19 belirtileri göstermesi sonucu, hasta ve diğer İstanbul’dan gelen yolcuların karantinaya alındığı belirtildi. Hasta ve beraberinde tüm yolcuların Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Covid-19 için özel hazırlanan bölüme sevk edilmesi sağlanıyor.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi İlk Ölüm Gerçekleşti

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi de 1 vaka ile başlayan coronavirüs salgını bilindiği üzere 95’e yükseldi. Yapılan tüm müdahalelere rağmen ilk ölüm vakası gerçekleşti. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre 70 yaşında olan erkek hastanın yaşamını yitirdiği belirtildi.

Sokağa Çıkma Yasağı Yasası Bildirisi

KKTC Sokağa Çıkma Yasağı Yasası’na göre; 23 Mart 2020 itibari ile vatandaşlarını bilgilendirdi. Fasıl 156, Madde 2 Altında Emirname başlığı ile belirtilen yasa bildirgesinde kısmi sokağa çıkma emirnamesi içeriği belirtildi.

İçeriğe göre;

Bakanlar Kurulu tarafından Coronavirüs için alınan önlemler ve kararlar ışığında, temel ihtiyaçların karşılanmasına yönelik izin verilen sektörler, çalışanlar ve kamuda elzem hizmetlerde çalışan görevlilerin kısmi sokağa çıkma yasağından muaf tutulacak.

 • İlk madde içeriğine göre muaf tutulan kişiler sadece ihtiyaçlarını almak adına dışarı çıkabilecek ve ikametine derhal dönecek.
 • Önemli ihtiyaçlar dışında sokağa çıkılmayacak.
 • Bu emirnameye uymayan kişiler hakkında gerekli cezai yaptırımlar uygulanacak.

KKTC Bakanlar Kurulu; Fasıl 156 Sokağa Çıkma Kanunu’nun 2. maddesinin yetkisini kullanarak, covid-19 salgınının yayılmasını önleme amacı ve 23 Mart 2020 sabah 00:00 itibari 14 gün süresince kısmi sokağa çıkma yasağına uyulması gerektiği belirlenmiştir.

GKRY İngiliz Üssünde 2 Asker Covid-19’a Yakalandı

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi İngiliz üssünde görev yapan 2 askerde coronavirüs tespit edildi. Yaşanan olay sonrası tüm askerler 14 günlük karantinaya alındı. Covid-19 tespit edilen 2 askerin 13 Mart 2020 tarihinde İngiltere’den Kıbrıs’a geldiği belirlendi.

Dünya Genelinde Coronavirüs

Dünya genelinde hızla yayılan ve 30 ülkede vaka ve ölümlerde artışa sebep olan salgında son durum oldukça ürkütücü.

Son durum;

 • Covid-19 vaka sayısı 328.275’e yükseldi.
 • Covid-19 kaynaklı ölümler 14.366’a yükseldi.
 • Günlük can kaybı 3 haneli rakamlara ulaştı.
 • Sağlık hizmetleri yetersiz kaldı.
 • Maske ve eldiven konusunda Ülkeler yardım talep etti.
 • Hastanelerin yatak ve tedavi kapasitesi hizmet veremez hale geldi.
 • Özel hastaneler covid-19 tedavisi için zorunlu hizmete dahil edildi.
 • Birçok ülkede sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
 • Karantina kapsamına uymayan kişilere zor kullanıldı.

Dünya’da genel itibari ile covid-19 salgını bu şekilde zorlu bir süreçte olmaya başladı. Virüsün çıkış yeri Wuhan kentinde salgın kontrol altına alınarak günlük hasta sayısı tek haneye düşürüldü. Erken tedbir ve önlemler ile virüsü tamamen olmasa da azaltmayı başaran Çin Hükümeti, vakalarda görülen iyileşme süreci sayesinde, kontrollü olarak süreci atlatmaya devam ediyor.

Türkiye’den KKTC’ye Covid-19 Desteği

Güncel haberlere göre Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yapılan açıklamaya göre; yeni tip covid-19 salgını ile mücadelede Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yanında olmaya devam edeceğini, acil ihtiyaçları doğrultusunda 72 milyon lira finansal destek gönderileceği konusunda bilgi verdi. Her zaman soydaşlarımızın yanında olacağını belirten Türkiye desteğini tüm zamanlarda olduğu gibi KKTC’den esirgemeyeceği konusunda güven verdi.

Türkiye’de Covid-19 Vakası

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan resmî açıklamada gün itibari ile 9 ölüm vakası, 289 yeni coronavirüs vakası mevcut. Hayatını kaybeden vatandaşların sayısı 30′ a yükseldi. Türkiye genelinde 65 yaş üstü vatandaşlara sokağa çıkma yasağı geldi. Yasağa uymayanlara idari para cezası uygulanıyor. Yeni tanı kiti alınarak tespit edilen coronavirüs vakası için 20.345 test yapılarak, 1236 coronavirüs tanısı konuldu.

Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın 65 yaş üstü olması sebebi ile sokağa çıkma yasağı getirildi. Dünya genelinde kişilerin bireysel önlem alması gerektiği bu günlerde, ülkemiz dahil olmak üzere tüm covid-19 ile savaşan ülkelerin vatandaşları arasında gerekli tedbirlere uymayan kişiler maalesef mevcut.

Gerekli katı kural ve yaptırımlar sonucu, duruma adapte olmakta direnen kişiler kontrol altında tutulmaya çalışılıyor. Umre ziyareti sonu Türkiye’ye giriş yapan hacı adayları karantina kapsamında yurtlara yerleştirildi.

Son Dakika Coronavirüs Haberleri

Fransa Sağlık Bakanı Genel Müdürü olan Jerome Salomon acil olarak düzenlediği basın toplantısında covid-19 tespit edilen 1559 kişi artış ile 16.018 rakamına ulaştığını belirtti. Son 24 saat içerisinde 112 kişinin hayatını kaybettiğini belirten Salomon; 2.200 kişinin ise tedavi edilerek sağlığına kavuştuğunu belirtti.

Ülkede 120 laboratuvar tarafından virüs testi yapılabileceğini belirtti. Fransa’da salı günü itibari ile sokağa çıkma yasağı mevcut. Yasak kapsamına uymayan 91.824 kişiye 135 Euro para cezası uygulandı. Sağlık alanında OHAL ilan edilmesine yönelik yasa tasarısı kabul edildi. En fazla 2 ay süresince OHAL ilan edilecek olan yasa tasarısının yürürlüğe girmesi an meselesi.

Suriye’de ise ilk coronavirüs vakası ortaya çıktı. Beşşar Esad rejimindeki Suriye’de uzun süre virüs tespit edilememişti. Şimdi ne kadar süre ile covid-19 virüsünün yayılacağı merak konusu.

İsrail ise covid-19 ile mücadele ediyor. Coronavirüs vaka sayısı güncel haliyle 1.071’e yükseldi. Yeni vaka sayısı 126 kişi olarak kaydedilen virüs her gün hızla yükseliyor. Hastalar arasında 18 kişinin durumunun oldukça ağır olduğu bildirildi. Alınan önlemler arasında eğitim ve öğretime ara verildi, kapalı alanlar, açık alanlar gibi topluluğa hitap eden yerlerde 10 kişiden fazla toplanılan etkinlikler yasaklandı. İsrail; ikameti olanlar dışında yabancıların ülkeye giriş ve çıkışını yasakladı.

Mescid-i Aksa’da ise covid-19 sebebi ile ibadethaneler kapatılarak virüsün yayılması adına önlemler alınıyor. Yarın sabah namazından hemen sonra tamamen kapatılacak olan Mescid-i Aksa’da ezan okunmaya devam edilecek.

İngiltere’de ise bilindiğinin aksine yaşlı değil 18 yaşındaki bir gencin covid-19 kaynaklı ölmesi kafaları karıştırdı. Sosyal mesafe uyarısına uymamakta direnen kişilerin mevcut olduğu İngiltere’de ölüm vakaları 281 sayısına ulaştı. İngiltere Halk Sağlığı Kurumu tarafından yapılan açıklamada ölüm vakaları 48 kat artmış ve 281 rakamına yükselmiştir. Vaka sayısında ise oldukça fazla bir artış gözlemlenmiş, 635 artış ile 5.683’e ulaşmıştır. 2 mt sosyal mesafe kuralının sürekli belirtildiği İngiltere’de ileriki günlerde bu sayının ne olacağı merak konusu.

En çok covid-19 ölüm vakasının görüldüğü İtalya ve İspanya ağır kayıplar vermeye devam ediyor. 79 yaşındaki tenor Placido Domingo, İspanya’da evinde karantinaya alındı. Avrupa’nın en küçük ülkeleri arasında olan Andorra’da ise 88 yaşında bir erkek ölüm vakasını kaydetti.

Polonya Sağlık Bakanlığı tarafından vaka sayısının 563, ölü sayısının 7 olduğu açıklandı. Yunanistan ise salgın sebebi ile 06:00 itibari ile sokağa çıkma yasağı ilan etti. Ülkede covid-19 kaynaklı ölümlerin 15 olduğunu vaka sayısının ise güncel olarak 94 vaka ile 624 rakamına ulaştığı belirtildi. Belçika’da bu sayı 3.401, Almanya’da ise 24.714, Fransa’da 14.459 rakamına ulaştı.

Almanya’da covid-19 sebebi ile Müslüman kesime yönelik olarak camilerden ezan sesinin yükselmesine izin verildi. Almanya coronavirüs önlemi kapsamında 2 kişiden fazla bir araya gelinmesinin yasaklanması sonucu bu kapsama uymayanlara idari para cezası uygulanacağını belirtti.

Tunus covid-19 mücadelesinde 3 ölüm vakası daha yaşayarak 75 sayısına yükselmesi sonucu zor zamanlar yaşıyor. Gün itibari ile alınan kararlar kapsamında 4 Nisan 2020 tarihine kadar karantina altına alınacağını ilan etti.

Irak’ta covid-19 salgını sebebi ile hayatını kaybedenlerin sayısı 20 ye ulaşarak 139 kişiye yükseldi. Vaka sayısı ise 233 olarak kaydedildi ve sokağa çıkma yasağı getirildi. Cezayir Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada en kötü senaryoya hazırlandıklarını belirtti.

Singapur vaka sayısında 432 rakamına ulaştı. Salgın sebebi ile ülke sınırları kapatıldı.

Hollanda ise ağır kayıplar vermeye devam ediyor. Bir gün içerisinde covid-19 kaynaklı ölümlerin 43 artış göstererek 179’a ulaşması tedirginliği arttırdı. Vaka sayısı ise 573 artış gösterdi ve 4.204′ yükseldi.

Avusturya Sağlık Bakanı en güncel hali veriler ile paylaştı. Vaka sayısı 3.244 olurken, ölüm vakası 8 kişi artış göstererek 16 kişiye ulaştığını kaydetti.

Balkan Ülkelerinde Coronavirüs

Bosna Hersek bölgesinde vaka sayısı 94 oldu. Bosna Hersek Federasyonu’ndan yapılan açıklamaya göre 18:00-05:00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Sırbistan’da vaka sayısı 222 rakamına, Hırvatistan 253 rakamına, Slovenya 383 rakamına, Arnavutluk ise 89 rakamına ulaştı.

Malta Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre; son 24 saatin içinde 17 yeni vaka ile 90 rakamına yükseldiğini belirtti. Rakamların her an daha fazla yükseldiği günümüzde önümüzdeki zamanlar oldukça kritik. Bu nedenle salgınla mücadelede bireysel önlemler oldukça önemli.

Vatandaşlardan beklenen hassasiyet ve tedbirlere uyulması noktasında herkese iş düşmektedir. Yasaklara uyulmalı ve kişisel sağlığı korumaya gayret gösterilmelidir. Aksi halde salgın sonucu çok ciddi bedeller ödenebilir ve önüne geçilemeyecek ve kontrol edilemeyecek bir hal alır.

Call Now Button
× Çevrimiçi