Kıbrıs Araç Kiralama

Merhaba sevgili ziyaretçilerimiz bugün sizlere Kıbrıs’ta yaşam editörünüz olarak bölgede araç kiralama ile ilgili bilgiler vereceğim. Kıbrıs’ta turist olarak bulunan misafirlerimizin bizlere en çok belirttiği sorulardan biriside araç kiralama konusu oluyor bizde bu konuya netlik kazandırmak ve sıkça sorulan soruları cevap vermek adına bir konu hazırlamaya karar verdik.

Kıbrıs’ta araç kiralama şartlarının Türkiye ve diğer ülkelere göre biraz daha farklı şartlarda gerçekleştirildiğini söyleyebilirim.

Kıbrıs Araç Kiralama Yaş Sınırı Nedir ?

Bildiğiniz gibi İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük iller başta olmak üzere Türkiye’de araç kiralamanın yaş sınırı 18 olarak bilinmektedir. Tabi burada ki sınırda bir hata olduğuda ortada çünkü filolar en az 2 yıllık ehliyet istedikleri için ve ehliyet almak için yaş sınırı 18 olduğu için Türkiye’de araç kiralama yaşının 20 olduğunu söyleyebiliriz. Peki burada durumlar bu şekilde devam ederken Kıbrıs araç kiralama yaş sınırı aynı şartlarda diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Kıbrıs‘ta araç kiralama hizmeti sunan firmaların %95 oranı yaş sınırı 25 olarak belirlemiştir.

TC Ehliyeti ile Kiralama Yapılıyor mu ?

Türkiyeden almış olduğunuz ehliyetiniz ile ada içerisinde araç kiralayabilirsiniz. Türk ehliyetini Kıbrıs’ta sınırsız kullanma gibi bir şansınız yok. Örnek vermek gerekirse havalimanında size verilen vize süresince ehliyetiniz geçerlidir. Havalimanında genelde 90 gün yani 3 ay verilen izin çerçevesinde TC ehliyetinizde bu süre zarfında geçerli kılınmaktadır.

Araç kiralama esnasında sözleşme de yer alan isim haricinde aracın başka sürücüler tarafından kullanılması yasaktır ve bütün sorumluluk sözleşmede ismi geçen kişiye aittir.

Sol Direksiyon Araç Kiralanıyor mu ?

Kıbrıs’ta trafik düzeni, Türkiyenin tam tersi olarak belirlenmiştir. Bütün araçların direksiyonu sağda olup ve kiralık araçların tamamı sağ direksiyondur. Bu konuda zorluk yaşayan misafirlerin kesinlikle otomatik araç kiralamaları rahat bir sürüş için tavsiye edilmektedir. Şerit ve çember noktalarına odaklanabilmek adına otomatik araç fazlasıyla uygun olacaktır.

Kıbrıs Araç Kiralama Süresi

Kıbrısda otomotiv kiralama sektöründe çeşitli kalıp kurallar bulunmaktadır. Araç kiralama süresi olarakta en az 3 gün belirlenmiştir. 1 yada 2 günlük kiralama işlemlerinizde sizden 3 günlük ücret talep edilir. Genelde bütün filolar bu süre şartıyla çalışmaktadır.

Araç Alımı ve Teslim Noktası

Kıbrıs araç kiralama alanında ki firmalardan birisinden internetten rezervasyon işlemi ardından alım ve iade noktası olarak Ercan Havalimanını belirlemenizi tavsiye ederiz. Çünkü uçuşunuzun ardından aracınızı havalimanından teslim alıp sonrasında dönüş uçuşunuz sırasında size verilen bilgiler dahilinde havalimanından teslim edebilirsiniz. Bu sizin için en ekonomik ve en kolay yöntemdir.

Kapora, Depozito ve Senet Gibi İşlemler Uygulanıyor mu ?

Bu konuda gerçekten firmalar Türkiye’de ki gibi sert bir tavır sergilemiyor. Araç alım noktasına ulaştığınızda sizden talep edilen sadece araç kiralama bedelidir. Bu bedel dışında herhangi bir kapora, depozito ve senet gibi evrak işlemleri ile uğraşmıyorsunuz.

Clubkibris ekibi olarak sizlere kıbrıs araç kiralama konusunda kısada olsa bilgiler sunmaya çalıştık. Faydalı olduğunu düşünüyorsanız sayfamızı sosyal medya mecralarından paylaşabilirsiniz.

Call Now Button
× Çevrimiçi