Girne Gezilecek Yerler

Gezmeyi seven dünya turu gibi düşüncesi olan çoğu insanın genelde ön bir araştırma yapıp sonradan yola çıktığını biliyoruz. Tabi biz bu sayfamızda size gezi rehberi olmaya çalışacağız otostop nasıl çekileceği konusunda bir durum söz konusu değil. 🙂 Kıbrıs denildiğinde aklımıza direktmen casinolar yani kumar oynatılan bölgeler, içki, kıbrıs gece hayatı gibi terimler geliyor. Ancak böylesine güzel bir doğa yapısına sahip bir bölge sadece bunlarla kısıtlı değil. Bugün sizlere kıbrısın en ücra noktalarında ziyaret ettiğinizde mutlu olabileceğiniz bir rehberi hazırladık.

Kıbrıs Hakkında Kısa Bilgi

Kıbrısın aslında çok geniş bir tarihi bulunuyor bunu sadece kumar olarak düşünmemeliyiz. M.Ö 1500 yıllara kadar uzanan Kıbrıs tarihi güzellikleri ile otelinizden dışarı çıkmanız için bir çok tarihi yapıyı gezip bilgi edinmeye sebep oluyor. Kıbrıs geçmişte ikiye bölünmesi ile birlikte ve o dönemde bölgede türklerin yaşaması sebebiyle şanslıyız diyebiliriz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ( KKTC )’nin başkenti Lefkoşadır.  Girne bölgesi ise oldukça güzel bir doğa yapısına sahiptir. Liman bölgeleri ve Girne’nin köylerini gezebilir, Gazimağusa taraflarında ise tarihi bölgelere tanıklık edebilirsiniz. Güzelyurt bölgesinde ise el değmemiş bir doğaya şahit olup enfes bir şekilde deniz, kum, güneşin tadını çıkarabilirsiniz.

Resmi dil olarak Türkçe kullanılmaktadır. Ama tarihten bugüne bölgenin ikiye bölünmesi sebebiyle İngiltere vatandaşlarının KKTC bölgesinde yaşadığını görebilirsiniz.  Kıbrıs’ta 1960 anayasasıyla tanınmış olan 3 azınlık grubu vardır. Ana grupları ise Kıbrıslı Rumlar ve Türklerdir.

Girne’de Gezilecek Yerler

Türkiye ve diğer ülkelerden gelen misafirlerin genellikle Kıbrıs’ta en beğendikleri bölge Girne’dir. Adeta bir sahil kasabası tadında olup rumca ise Kyrenia olarak bilinmektedir.

Girne Kalesi Tarihi

Girne sahilinde yer alan bu kale, Girne’de neredeyse çoğu yerden görünebilen harika bir manzara sunmaktadır. Kalenin inanılmaz bir geçmişi vardır  araştırmalara göre  Helenistik Roma devirlerine kadar bir geçmişi olduğu bilinmektedir. Ancak net olarak hangi tarihlerde yapıldığı ise bilinmemektedir.

Ayrıca kalenin bölgesinde ki sahil bandı oldukça keyifli bir noktadır. Mutlaka Girne’ye geldiğinizde bu sahilde yürüyüş yapmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Kalenin içerisine girip gezinti yapmak isterseniz eğer belirli bir ücret ve belirli saatler içerisinde giriş yapabilmeniz mümkündür.

Bellapais Manastırı / Beylerbeyi Köyü

Bu bölge yaklaşık olarak 1158 – 1205 yılları arasında inşa edildiği araştırmalar sonucunda belirtilmektedir. Sahil bölgesine doğru görüş alanı ve  harika dağ manzarası ile kesinlikle görülmesi gereken önemli eserlerden birisidir. Manastır içerisinde bir konser salonu yer almaktadır. Bu salon savaş dönemlerinde kurşuna tutulmuş ve hala duvarlarda mermi izleri yer almaktadır. Bellapais’te belirli zamanlarda konserler oluyor ve çeşitli sitelerden konser haberleri yayınlanıyor. Mutlaka bu konserleri kaçırmayın deriz!

St.Hilarion Kalesi

Beş parmak dağları üzerine kurulmuş bir kaledir. Beş parmak dağları üzerinde sadece St. Hilarion Kalesi değil 2 kale daha yer almaktadır. Ama en güzel kale olarak burası bilinmektedir. Çoğu kitapta ve çizgi filmde sıkça isminden bahsettiren bir kale olduğunu söyleyebiliriz.

Batık Gemi Müzesi

Oldukça güzel bir müze olduğunu söyleyebiliriz. Girne kalesi içerisinde yer alan bu müze zamanında bir ticaret gemisi olarak bilinmektedir ve bir balıkçı tarafından bulunan Batık Gemi, Girne kalesi içerisinde görücüleri ile buluşmak için beklemektedir.

Çıkartma Plajı

Barış harekatında önemli bir alana sahip bölgelerden birisidir. Özellikle tatil sezonlarında yoğun bir şekilde misafir akınına uğramaktadır.

 

Sevgili clubkibris.net ziyaretçileri sizlere şimdilik kısa bir tarihi gezi planı çıkardık. İlerleyen dönemlerde daha detaylı makaleler hazırlayacağız. Bizi takipte kalın!

Call Now Button
× Çevrimiçi